İguana Beslemek – İguana Bakımı Nasıl Yapılır?

İguana Beslemek - İguana Bakımı

Evcil hayvanlar arasında belki de en çok dikkat çekenlerden ancak en az bilinenlerden bir tanesi iguana beslemek – iguana bakımı. Bu yazıda iguanaların beslenmesi, bakımı ve iguanalar hakkında doğru bilinen yanlışlar ifade edilmiştir.

Evde İguana Beslemek

İguanalar, son zamanların en popüler evcil hayvanlarından bir tanesidir. Ancak iguana bakımı diğer pek çok hayvana göre çok daha zor ve çok daha maliyetlidir. Bu nedenle muhakkak bir yetişkin tarafından bakılması gerekir. Bunun yanı sıra iguana bakımında, bu hayvanların pek çok şeyden korkabileceği, strese girebileceği ve duygusal davranabileceği, keza ilgi bekleyeceği de unutulmamalıdır. Ayrıca iguanaların yeni evlerine alışması için belirli bir sürecin de geçmesi ve hayvanın evcilleşmesi gerekecektir.

İguana

İguana Isırırsa Ne Olur?

İguanalar son derece güçlü bir çeneye sahiptir. Bu çene kuvveti boyuyla da doğru orantılıdır demek yanlış olmayacaktır. Bunun yanı sıra iguanaların korktuğu ya da stresli olduğu dönemlerde ısırması çok daha sık görülür. Isırmaları durumunda genel olarak zehir ya da benzeri bir salgı görülmez.

Ancak ısırıklar bazen o kadar geniş alana yayılabilir ki onlarca dikiş atılması zorunlu dahi olabilir. İşte bu gibi durumlara karşı iguanalar evcilleştirilmiş olsa dahi elde tutulurken kalın eldivenler giyilmesinde yarar vardır.

Bunun yanı sıra zorla ele alınmaması ve belirli bir alışma süresi tanınması da son derece önemlidir. İguanalarda ısırık kadar tehlikeli olan bir diğer durum ise kuyruk darbeleridir. Özellikle erkek iguanalarda görülen kuyruk darbeleri son derece sert olabilir ve iguanalar kuyruklarını adeta birer kamçı gibi savunma amaçlı kullanmaktadır.

İguana Ne Yer?

İguanalar vejetaryen beslenen canlılar arasında bu prensibe en çok bağlı olanıdır. Elbette pek çok yerde böcekler ile beslendikleri de ifade edilir. Ancak bilinenin aksine iguanalar sadece yiyecek herhangi bir şey bulamadıkları durumlarda ya da yanlışlıkla ve elbette nadiren böcekle beslenmektedir.

Genel olarak yeşil sebzelerle ve uyandıkları zamandan bir saat sonrasında beslenmeleri uygun olacaktır. Hiçbir şekilde et ve süt ürünleri ya da böcekler ile iguanalar beslenmemelidir. Zaman zaman kedi ya da köpek maması ile beslenen iguanalar dahi görülür.

Ancak sahipleri tarafından uygulanan bu yanlış diyet, iguanaların ömrünü adeta yarı yarıya azaltır. Bu nedenle daha ziyade dut yaprakları, marul, turp, tere ve dereotu gibi besinlerle beslenmeleri uygun olacak, iguananın normal yaşam süresine ulaşmasını sağlayacaktır.

Yeşil İguana

İguana Bakımı

İguanalar son derece duygusal ve ilgi ihtiyacı olan hayvanlardır. Bu nedenle de iguanalar, sahipleri tarafından özel ilgiyle bakılmalı ve evin sakin bir köşesine konulmalıdır. Pek çok durumdan ve canlıdan da korkabilirler. Korktukları hayvanlar arasında özellikle kuşlar gelir. Bu nedenle de kuş olan bir evde iguana beslenmesi yanlıştır. Bunun yanı sıra ani hareketler de iguanaları korkutacaktır.

Hatta yüksek yerlerden atlayarak kendisine panik halinden dolayı zarar veren iguanalar dahi vardır. Bunun yanı sıra iguanaların tırnaklarının da belirli aralıklarla kesilmesi gerekir. Ne de olsa iguanaların tırnakları evdeki perde ya da koltuk gibi yerlere takılarak parmaklarının kırılmasına yol açabilir. Bir iguananın parmağının kırılması ise pek çok zaman hayatının bitmesi anlamına gelir.

Zira artık tırmanamayacak ya da herhangi bir yere tutunması mümkün olmayacaktır. İguanaların belirli zamanlarda yıkanması da gerekebilir. Bu zaman aralığı genel olarak 10 ile 15 gündür. Ilık su ile herhangi bir sabun, şampuan vs kullanılmadan yıkama işlemleri gerçekleştirilmelidir. Özellikle deri değiştirme dönemlerinde yıkamaya daha sık gerçekleşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir